Warto wiedzieć z czym łączyć koenzym Q10, aby jego biodostępność się zwiększała i aby mógł w jak największym stopniu korzystnie wpływać na organizm człowieka.

Czy warto suplementować?

Niedobór koenzymu Q10 u ludzi stwierdza się stosunkowo często. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wraz z wiekiem synteza stopniowo maleje, co rozpoczyna się już po 20. roku życia. Wiele osób bowiem nie wie z czym łączyć koenzym Q10, przez co nie jest on w optymalnym stopniu wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Omawiany związek jest zupełnie bezpieczny i nie wykazuje żadnej toksyczności, między innymi dlatego, że jest naturalną, produkowaną przez ustrój substancją. Jego obecność w organizmie przynosi wiele korzyści, w tym między innymi:

  • chroni przed powstawaniem wolnych rodników tlenowych i zwiększaniem się stresu oksydacyjnego;
  • zapobiega rozwojowi wielu chorób, np. miażdżycy i innym schorzeniom sercowo-naczyniowym, otyłości, cukrzycy, nowotworów, depresji;
  • spowalnia procesy starzenia się organizmu;
  • wpływa na poprawę kondycji przede wszystkim skóry, ale również i jej przydatków (włosy czy paznokcie);
  • dostarcza odpowiednią ilość energii w postaci ATP, która jest niezbędna do pracy wszystkich komórek organizmu;
  • zmniejsza zmęczenie powysiłkowe i przyspiesza regenerację tkanek, przez co suplement polecany jest sportowcom i osobom aktywnym fizycznie;
  • poprawia libido oraz wpływa korzystnie na płodność, przez co koenzym Q10 zaliczono do substancji drugiego rzutu w leczeniu niepłodności męskiej. Korzyści przynosi również u kobiet starających się o dziecko.

Jest wiele zastosować koenzymu Q10, a jego obecność w organizmie z pewnością wpłynie korzystnie na wiele układów.

Zobacz również: suplementacja koenzymem Q10

Z czym łączyć koenzym Q10?

Na samym początku warto wspomnieć o najważniejszym – koenzym Q10 jest związkiem lipofilowym, czyli dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Właśnie z tego względu suplementując koenzym należy łączyć go z substancją tłuszczową. Zazwyczaj kapsułki z koenzymem zawierają już pewną ilość składników tłuszczowych, np. lecytyny. Sugeruje się jednak, żeby suplementację wprowadzać po spożyciu posiłku zawierającego tłuszcze. Wówczas koenzym lepiej się wchłonie z dróg pokarmowych.

Dodatkowo koenzym Q10 warto przyjmować z witaminą E. Wprawdzie jej obecność nie wpływa na zwiększanie biodostępności czy działania koenzymu, jednak jego obecność w dużym stopniu wpływa na fizjologię witaminy E. Wzmaga bowiem regenerowanie zredukowanej, biologicznie aktywnej postaci tokoferolu z jej postaci utlenionej, dzięki czemu może ona w dalszym ciągu pełnić swoje funkcje.

Z czym nie łączyć koenzymu Q10?

Koenzym Q10 należy do substancji bezpiecznych i raczej nie wchodzi w interakcję z większością leków, nawet tych przewlekle stosowanych. Można go z powodzeniem łączyć z innymi suplementami. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Poniżej opisane zostały niektóre leki, podczas których przyjmowania warto zachować szczególną ostrożność lub nawet zrezygnować z koenzymu Q10.

Na syntezę i przyswajanie koenzymu wpływają negatywnie statyny, które znacznie zmniejszają te procesy. Jednak z drugiej strony omawiany związek wykazuje zdolność do zmniejszania występowania działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem statyn. Koenzym Q10 może także nasilać działanie leków moczopędnych i azotanów oraz może wydłużać działanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Z lekarzem powinny skonsultować się przede wszystkim osoby chorujące na niedociśnienie i regularnie przyjmujące leki.

Bibliografia

  1. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Otrocka-Domagała I., Rotkiewicz T., Mikołajczyk A., Kasperowicz B., Karpińska J., Purzyńska-Pugacewicz A., Wpływ witaminy E i koenzymu Q10 na proliferację i morfologię komórek wątrobowych u prosiąt, Medycyna Weterynaryjna, 59/2003.
  3. Ciborowska H., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Polecane produkty: