Tabletki ze sproszkowanym koenzymem Q10 nie są tak popularne jak kapsułki, ponieważ charakteryzują się znikomą biodostępnością. Z tego względu na rynku istnieje bardzo mały wybór tego typu suplementów. Wiele osób stosuje zamiennie nazwę tabletki opisując kapsułki.

Tabletki z koenzymem Q10

Tabletki ze sproszkowanym koenzymem Q10 nie cieszą się popularnością, ponieważ w ich składzie nie ma substancji oleistej. Jak powszechnie wiadomo, koenzym Q10 jest związkiem lipofilnym, czyli rozpuszczalnym w tłuszczach (wskazuje na to między innymi fakt, że jego nośnikiem w organizmie człowieka jest cholesterol). W efekcie, aby został wchłonięty w układzie pokarmowym, musi znajdować się w obecności substancji oleistych, których w tabletkach nie ma. Właśnie dlatego mówi się o małej biodostępności sproszkowanego koenzymu Q10 w postaci tabletek.

Biodostępność można minimalnie zwiększyć spożywając taką tabletkę po posiłku bogatym w tłuszcze.

Kapsułki z koenzymem Q10

Znacznie lepszym wyborem jest zakup kapsułek z koenzymem Q10. Tego typu produkty zawierają w swoim składzie także substancję oleistą, np. lecytynę, która rozpuszcza cząsteczki koenzymu, przez co mogą się one z łatwością wchłonąć w przewodzie pokarmowym. Mimo wszystko zaleca się spożycie kapsułki po posiłku, co dodatkowo wpłynie na jej lepsze przyswajanie.

Na rynku spotkać można połączenie koenzymu Q10 z witaminą E i substancją oleistą w jednej kapsułce. To również bardzo dobre połączenie, ponieważ koenzym nasila aktywność witaminy E, która również lepiej przyswaja się, jeśli jest rozpuszczona w tłuszczu. Kapsułka z obiema substancjami stanowi sporą dawkę przeciwutleniaczy.

Regularna suplementacja

Jednorazowe przyjęcie koenzymu Q10 nie wpłynie znacząco na poprawę stanu zdrowia czy wyglądu. Jedynie regularna suplementacja koenzymem Q10 sprawi, że czynność rzeczywiście przyniesie oczekiwane rezultaty.

Koenzym Q10 wpływa korzystnie na zdrowie, ponieważ:

  • warunkuje termogenezę organizmu;
  • dostarcza energii w postaci ATP niezbędnej do przeprowadzania wielu procesów zachodzących w organizmie;
  • reguluje stres oksydacyjny i usuwa nadmiar wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do rozwoju licznych chorób;
  • zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych, a także związanych z psychiką, np. depresji;
  • poprawia samopoczucie;
  • reguluje homeostazę organizmu.

Regularna suplementacja koenzymem Q10 wpływa także na poprawę wyglądu. Przede wszystkim dlatego, że omawiany związek wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli usuwa z organizmu reaktywne formy tlenu, które w dużym stopniu przyspieszają proces starzenia się organizmu. Ich działanie obejmuje przede wszystkim skórę, która po suplementacji staje się bardziej elastyczna, jędrna i nawilżona. Ponadto koenzym spłyca drobne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza w obrębie oczu. Najnowsze badania wskazują na fotoprotekcyjne działanie koenzymu Q10.

Zobacz również: Koenzym Q10 w kosmetykach.

Suplementację zaleca się również parom starającym się o potomstwo. Koenzym Q10 stanowi środek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności, ponieważ wpływa korzystnie na ruchliwość i ilość plemników. W przypadku kobiet dostarcza energii niezbędnej do sprawnego dojrzewania komórki jajowej.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego suplementu jest bardzo ważny. Koenzym Q10 nawet w środowisku tłuszczowym wchłania się powoli i niecałkowicie. Wiąże się to zarówno z jego słabą rozpuszczalnością, jak i dużą masą cząsteczkową. Z tego względu likwidacja substancji oleistej z otoczenia tego związku sprawia, że biodostępność koenzymu jest bardzo niewielka. W rezultacie podczas zakupu suplementów warto wybrać koenzym Q10 w kapsułkach zawierających dodatkowo substancję oleistą.

Bibliografia

  1. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
  2. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  3. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Polecane produkty: