Wiele osób zastanawia się, dla kogo jest koenzym Q10 i czy powinny rozpocząć suplementację. Koenzym Q10 zaliczany jest do związków bezpiecznych i poza małymi wyjątkami na suplementację może się zdecydować niemal każdy.

Dla kogo jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 mogą stosować niemal wszyscy, ponieważ związek ten jest naturalnie syntezowany przez organizm człowieka. Grupą docelową są między innymi:

 • osoby po 25. roku życia, ponieważ od 20. roku życia produkcja koenzymu Q10 przez organizm zaczyna stopniowo maleć. Zwłaszcza osoby w starszym wieku;
 • osoby aktywne fizycznie, ponieważ koenzym Q10 zwiększa zdolność wysiłkową, przyspiesza regenerację mięśni oraz zapewnia odpowiednią ilość do pracy wszystkich komórek organizmu;
 • pary starające się o potomstwo, gdyż koenzym Q10 wspiera procesy rozrodcze zarówno mężczyzn, jak i kobiet;
 • osoby szczególnie narażone na stres oksydacyjny i powstawanie wolnych rodników tlenowych, czyli: mało aktywne, stosujące używki, spożywające dużą ilość śmieciowego jedzenia, narażone na zanieczyszczenia powietrza czy często przebywające na słońcu;
 • wegetarianie, weganie i ludzie wykluczający z menu mięso, ponieważ to ono stanowi główne źródło koenzymu Q10.

Omawiany związek może być również stosowany celem profilaktyki wielu chorób, m.in. zaliczanych do grupy chorób cywilizacyjnych. Suplementację można zatem rozpocząć celem prewencji:

 • niewydolności krążenia;
 • choroby niedokrwiennej serca;
 • nadciśnienia tętniczego;
 • chorób przyzębia, np. paradontozy;
 • miażdżycy;
 • otyłości;
 • zespołu przewlekłego zmęczenia.

Zobacz również: Koenzym Q10 na serce.

W związku z faktem, że koenzym Q10 niezwykle korzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny, na suplementację mogą się zdecydować osoby szczególnie dbające o prezencję. Związek ten przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem promieniowania UV, nawilża oraz opóźnia procesy starzenia. Dodatkowo wykazuje zdolności spłycania istniejących już, drobnych zmarszczek.

Wskazań do rozpoczęcia suplementacji jest znacznie więcej. Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, przez co należy dbać o dostateczną jego podaż.

Przeciwwskazania

Skoro już wiadomo dla kogo jest koenzym Q10, warto również wiedzieć, kto powinien zachować szczególną ostrożność lub całkowicie zrezygnować z suplementacji.

Do przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim nadwrażliwość na związek lub którąkolwiek substancję pomocniczą suplementu. Zrezygnować z suplementacji powinny również kobiety w ciąży, ponieważ nie ma dowodów klinicznych potwierdzających pełne bezpieczeństwo koenzymu dla płodu. Na konsultację z lekarzem powinny zdecydować się osoby ze schorzeniami serca. Może się okazać, że przy niektórych chorobach suplementacja nie będzie wskazana – zwłaszcza u osób z niedociśnieniem tętniczym.

Gdzie znaleźć koenzym Q10?

Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na suplementację, ponieważ jedna kapsułka zawiera już odpowiednią, optymalną ilość związku i tłuszczową substancję pomocniczą ułatwiającą jego wchłanianie w jelitach.

Koenzym Q10 występuje jednak także naturalnie w pożywieniu. Jego bogatym źródłem są głównie zwierzęce organy wewnętrzne, np. wątróbka czy serca. Duże ilości ma również mięso – zwłaszcza z renifera, ale i drobiowe czy wołowe. Śladowe ilości można znaleźć w owocach i warzywach. Jak zatem widać, organy zwierzęce i mięso nie są produktami spożywanymi codziennie w dużych ilościach, dlatego wraz z wiekiem, gdy synteza koenzymu maleje, warto zdecydować się na suplementację. Dieta nie dostarcza wówczas bowiem jego odpowiednich ilości, które pokryłyby zapotrzebowanie organizmu.

Dodatkowo organy i niektóre rodzaje mięs zawierają sporą ilość tłuszczów i cholesterolu, przez co ich nadmierne spożycie może wpływać negatywnie na zdrowie.

Zobacz również: W czym jest koenzym Q10?

Bibliografia

 1. Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
 2. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
 3. Czernik A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
Polecane produkty: